5 روش موثر برای درمان موهای چرب

ترمیم موتاب
ریزش مو مردان در طبقه بندی همیلتون-نوروود
می 6, 2018
مراقبت از موی سر
راههای اساسی مراقبت از موی سر
می 19, 2018

درمان موهای چرب

اگر که موی شما یک یا دو روز بعد از شستشو چرب می شود ، احتمال زیاد شما دارای موی چرب هستید .
این موضوع نه تنها برای ظاهر شما بلکه برای سلامتی شما نیز یک مشکل محسوب می شود. پوست سر به طور طبیعی برای براغ شدن و چرب شدن موی شما روغن ترشح می کند . اما اگر این میزان زیاد باشد موی شما چرب ، لخت و رشته ای می شوند .

وراثت، استرس بیش از حد، تغییرات هورمونی، کم کاری در مراقبت از مو و خوردن غذاهای غنی از روغن، برخی از عواملی هستند که می توانند باعث موی چرب باشند. این موها بیشتر مستعد ابتلا به خارش و شوره سر هستند و به نظر می رسد سنگین، حالت ناپذیر و ناپاک است.

در اینجا به چند مورد از راههای درمان علمی می پردازیم :

هر روز موی خود را با شامپو بشویید

اگرم موی چرب دارید باید هر روز سر خود را با شامپو شستشو دهید . شما باید مو و پوست سر خود را تمیز نگه دارید که روغن در سطح سر شما جمع نشود . از شامپو مناسب موی چرب استفاده کنید و قبل از آب کشی بگذارید حدود 5 دقیقه رو سر شما باقی بماند .

کمتر از شانه و برس استفاده کنید

شانه کردن بیش از حد مو باعث تحریک پوست سر شده و موجب میگردد که پوست سر روغن بیشتری ترشح کند که درنتیجه باعث چرب شدن موی شما میگردد . هرچه بیشتر موی خود را شانه کنید موی شما چرب تر می گردد .موی چرب به سرعت به هم نمیریزد پس لازم نیست هر ساعت آن را شانه کنید .

از نرم کننده استفاده نکنید

هدف اصلی نرم کننده این است که موی شما را مرطوب نگه دارید. همانطور که موی چرب دارید، روغن اضافی که پوست سر شما تولید می کند، برای مرطوب کردن مویتان کافی است. اگر از نرم کننده مو استفاده کنید، پوست سر شما را چرب تر می کند در نتیجه موی شما سریعتر چرب شده و شرایط بدتر می شود .

تست هورمون بدهید

عدم تعادل هورمونی یکی از چرب شدن موی سر است . ممکن است عوامل متعددی بر هورمون های شما تأثیر بگذارد مانند قرص های کنترل تولد، استرس، داروهای خاص و یا روش های درمانی و غیره. شناسایی علت خود و اصلاح آن در صورت امکان. به عنوان مثال، اگر قرص های ضدبارداری مصرف می کنید، سعی کنید به نام تجاری دیگری تغییر دهید یا از یک روش دیگر پیشگیری از بارداری دیگری استفاده کنید.
بیش از حد مویتان را لمس نکنید
دستان شما دارای چربی می باشد ، لذا با لمس مویتان این چربی را به پوست سر انتقال می دهید و از طرف دیگر با لمس کردن مویتان موجب تحریک غدد چربی پوست سر خود می شوید ، بنابراین سعی کنید تا جای ممکن دستتان را از مویتان دور نگه دارید .
اینها برخی راهکارهایی بودند که دانشمندان ثابت کرده اند در درمان موی چرب موثر است .
منبع سایت https://www.nlm.nih.gov